Studia to okres zmian w życiu młodych ludzi. Wielu z Was decyduje się na samodzielne zamieszkanie poza domem, a najtańszą z opcji nadal
pozostają słynne akademiki. Przed przeprowadzką często nie jest Wam znane otoczenie oraz ludzie, z którymi przyjdzie Wam przebywać na co dzień. Budzi to wiele niepokoi.
Jak przygotować się do samodzielnego zamieszkania?
Co jest niezbędne w akademiku?
Jak ustrzec się przed uciążliwymi lokatorami?
Zacznijmy od początku. Wybór akademika też nie należy do kwestii łatwych. Lokalizacja powinna znajdować się blisko uczelni, bądź być dobrze skomunikowana z całym miastem, aby ograniczyć Twój czas tracony na dojazdy. Przeprowadzka zdecydowanie powinna ułatwić Ci dostęp do uczelni, a nie go utrudniać. Śledząc szlaki komunikacji miejskiej łatwo znaleźć okolicę, która w pełni zdoła Twoim oczekiwaniom. Na terenie Trójmiasta domy studenckie znajdują się między innymi:
GDAŃSK:
- ul.: Macierzy Szkolnej,
- ul.:Łąkowa,
- ul.:Chodkiewicza,
- ul.: Do Studzienki,
- ul.:Polanki,
- ul.:Podwale Przedmiejskie,
- ul.: Dębowa, Gabriela Narutowicza,
- ul.: Plac Wałowy,
- ul.: Józefa Czyżewskiego,
- ul.: Romualda Traugutta,
- ul.: Stanisława Wyspiańskiego,
- ul: Konrada Leczkowa.
SOPOT:
- ul.: Armii Krajowej,
- ul.:Zamkowa Góra,
- ul.:1 Maja, Bitwy pod Płowcami.
GDYNIA:
- ul.: Maurycego Beniowskiego,
- ul.: Franciszka Sędzickiego,
- ul.: Morska.
Pojawia się też pytanie: jak w ogóle starać się o akademik? Na pewno, gdy wybierzesz już odpowiadający Ci budynek będziesz musiał złożyć odpowiednie dokumenty, aby móc dostać w nim miejsce. Dokładne wytyczne wraz z terminami składania odpowiednich wniosków znajdziesz na każdej stronie internetowej danego akademika, a wszelkich informacji uzyskasz także w sekretariacie uczelni bądź administracji akademika. Wymaganymi dokumentami są także dochody Twoich rodziców!
Zmieniając miejsce zamieszkania korzystnie jest też wybrać swojego nowego lekarza rodzinnego. Zapisanie się do nowej przychodni w nowym mieście może Ci się przydać w razie zachorowania, a wiadomym jest, iż okres jesienno-zimowy przez częste zmiany pogodowe potrafi nieźle osłabić organizm. Nie możesz sobie na to pozwolić! Jeżeli przeprowadzasz się do Trójmiasta, już dziś zapisz się do bezpłatnej Przychodni Studenckiej Student-Med w Gdańsku i nie martw się długim okresem oczekiwania na wizytę. W naszej przychodni szybko uzyskasz fachową pomoc medyczną i unikniesz oczekiwania w kolejce przed gabinetem. Zawsze chętnie pomożemy! Ciągle się rozwijamy wychodząc z inicjatywą do młodych ludzi, dlatego wprowadziliśmy możliwość złożenia deklaracji również przez internet. Znajdziesz ją na stronie:
http://studentmed.pl/oferta/jak-sie-zapisac/.
Kolejną kwestią, którą warto poruszyć to zaopatrzenie akademika. Warto zorientować się do czego będziesz miał swobodny dostęp – co znajduje się już w wyposażeniu, a co powinieneś ze sobą zabrać. W pierwsze dni nie ma sensu zwożenie wielu, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, “niezbędnych” rzeczy. Może przecież okazać się, iż Twoja lokatorka czy Twój lokator mają już to w zanadrzu i chętnie użyczą Ci poszukiwanego sprzętu. Nie ma kwestii, w której nie można byłoby się dogadać! Ponadto akademiki coraz częściej posiadają już podstawowy sprzęt AGD, więc kolejny czajnik w kuchni będzie zwyczajnie niepotrzebny. Nie to co toster czy sandwich, który jest wręcz pożądany przez studentów.
Nie mniej jednak przydatną rzeczą może okazać się przenośna chłodziarka. Zmorą studentów wbrew pozorom jest często pełna lodówka i brak miejsca na żywność, która wymaga przechowywania w niższej temperaturze. Możesz ustrzec się od konieczności trzymania jedzenia na parapecie za oknem, niekoniecznie wydając na to masę pieniędzy.
Koniecznie powinieneś też zabrać ze sobą swoją pościel oraz naczynia i sztućce. Przydatną rzeczą mogą okazać się także garnki czy duża patelnia, która pomieści obiad na kilka dni. Będziesz czuł się bardziej niezależnie i komfortowo posiadając swoje przybory. Własna suszarka na pranie też mogłaby okazać się zbawienna. Nie będziesz musiał biegać przez cały akademik ze swoją osobistą bielizną, obawiając się, że coś zgubisz. Następną rzeczą, której nigdy nie jest za dużo to wieszaki na ubrania. W przypadku niewielu gniazdek elektrycznych w pokoju niezbędnym okazuje się również przedłużacz.
Akademik to Twój dom na najbliższe kilka lat, dlatego warto wprowadzić do pokoju kilka swoich zmian, które pozwolą Ci poczuć się w nim swobodnie i dobrze. Może już kilka ulubionych plakatów, pamiątek z wakacji czy zdjęć pozwolą Ci przezwyciężyć skrępowanie i ograniczenie związane z nowym miejscem. Warto o to zadbać, gdyż z całą pewnością otoczenie, w którym będziesz przebywał będzie miało wpływ na Twoje samopoczucie. W końcu będziesz potrzebował dużo pozytywnej energii na wykładach. Czerp ją już z samego mieszkania! Nie możesz sobie pozwolić na nudę i niezadowolenie, w końcu to okres Twojego życia, który powinieneś wspominać miło i przyjaźnie.
Ważnym zagadnieniem, o którym niewątpliwie należy wspomnieć to rozmowa z Twoim nowym lokatorem. Ta kwestia nieczęsto jest poruszana na początku, przez co rodzi się później wiele konfliktów czy niedomówień. Wasza rozmowa powinna dotyczyć zasad, do których wzajemnie powinniście się dostosować, aby nie uprzykrzać sobie życia. Wiadomym jest, iż mieszkanie z nową, nieznaną osobą, której przyzwyczajeń nie jesteś w stanie przewidzieć, mogłoby być dla Ciebie uciążliwe. Należałoby wyjaśnić sobie czego nie lubicie, a jakie zachowania uważacie jak najbardziej za stosowne. Warto omówić kwestię przyjmowania gości czy dbania o porządek i czystość w wspólnie zajmowanym pokoju. Unikniecie w ten sposób niezręcznych sytuacji.
Przygotowanie do mieszkania w akademiku to z pewnością krok w dorosłość, który pomoże Ci się usamodzielnić i zdobyć wreszcie upragnioną autonomię. Nie mniej jednak to także świetny sposób na integrację i poznanie wielu nowych ludzi, z którymi być może nawiążesz kontakt na długie lata. Niewykluczone, że po roku mieszkania w akademiku znajdziesz chętnych do wspólnego wynajęcia mieszkania. To kolejne ciekawe doświadczenie, które możesz dodać do swojego szalonego, studenckiego życia! Internetowych ofert mieszkaniowych wcale nie brakuje, więc z pewnością znajdziecie coś dla siebie np.: na stronie http://ogloszenia.trojmiasto.pl/nieruchomosci-mam-do-wynajecia/. Wiele portali przedstawia aktualne propozycje najmu, trzeba tylko trochę poszukać.
Nie warto zrażać się stereotypami – należy śmiało wejść w dojrzałość!
Życzymy powodzenia! 😉