Jaki kierunek studiów wybrać? Które zawody będą poszukiwane za kilka lat? Czy uzupełnienie wykształcenia umożliwi awans lub lepsze zarobki? Czy studiować w Polsce czy też za granicą?
Studiowanie za granicą (lub odbycie części studiów za granicą) stwarza niepowtarzalną okazję do zdobycia cennej wiedzy, doświadczenia, a także kwalifikacji zawodowych, które mogą pomóc w zdobyciu przyszłej, wymarzonej pracy.
Rankingi mówią same za siebie. Od kilku lat w pierwszej setce najlepszych uniwersytetów na świecie, najwięcej znajduje się w Ameryce Północnej, kilka w Europie i kilkanaście w Azji.
To właśnie w Stanach Zjednoczonych przyznaje się najwięcej prestiżowych nagród za wydane przez uczniów i absolwentów publikacje. Na liście dominują uczelnie techniczne, które koncentrują się na badaniach i posiadają silne kierunki ścisłe. Niepodważalnym liderem wśród uczelni jest amerykański Harvard założony w 1636 roku. Oferuje aż 15 wydziałów, na których studiuje przeszło 12 tysięcy studentów z różnych krajów. Trudno nie nazwać ich wybrańcami, mając do wglądu koszt jednego roku studiów na Harvardzie, który wynosi bagatela 49 tysięcy dolarów. Na szczęście placówka przewiduje pomoc dla swoich wychowanków sięgającą nawet do 41 tysięcy. Tak zwane wpisowe to koszt rzędu 500 dolarów. Tuż za Harvardem plasuje się brytyjski Uniwersytet Cambridge który niedawno obchodził swoje 800 – lecie. Tutaj za studia zapłacić trzeba około 10 tysięcy funtów rocznie, a uczeń pochodzący spoza UE nawet 28 tysięcy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem (i najtańszym) jest trzeci w rankingu światowym amerykański Uniwersytet Yale. Filozofia tej placówki zakłada, iż studentom którzy przebrną rygorystyczną rekrutację, należy się zwolnienie z wszelkich opłat. Taka polityka sprawia, że na Yale trafiają tylko najbardziej uzdolnieni studenci.
Studiować za granicą niekoniecznie trzeba tylko na drogich Uniwersytetach. Rozsądną i ciekawą ofertę przedstawiają duńskie placówki, w których studia w języku angielskim są nieodpłatne. Najwięcej kierunków, bo aż 17, można znaleźć na Business Academy w Aarhus. Równie dobre warunki są na Danish Academy of Business and Technology. Wysoka zamożność kraju skandynawskiego pozwala na studia w bogato wyposażonych salach wykładowych, pod przewodnictwem wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Wszystkie kierunki oparte są na połączeniu teorii z praktyką, która może zapewnić przyszłą stabilność zawodową.
Studia za granicą są coraz bardziej pożądane przez grono młodych ludzi. Jednak warto również wziąć pod uwagę studia w Polsce (i na przykład odbycie semestru na zagranicznej uczelni). Polskie UW i UJ plasują się w przedziale od 450 do 500 miejsca w rankingach najlepszych Uniwersytetów. Większość uniwersytetów w naszym kraju stwarza dogodne warunki do studiowania za granicą. W ramach wymian studenckich oraz popularnego programu Erasmus wybitne jednostki otrzymują nagrodę w postaci dostępu do zagranicznej wiedzy. Jednak powinniśmy pamiętać, że polskie uczelnie dość kiepsko przygotowują do pracy zawodowej…
Odpowiednie wykształcenie to tylko początek drogi, ale na pewno poszerza nasze horyzonty oraz otwiera przed nami wiele drzwi, także zawodowych. Jakie studia wybrać?
W momencie podejmowania decyzji o wyborze kierunku studiów warto przyjrzeć się prognozom rynku pracy. Można tutaj zauważyć kilka wyraźnych tendencji w kierunku silnego rozwoju w takich obszarach jak:
– ochrona środowiska; zaobserwować można zdecydowany wzrost zainteresowania stanem naszego środowiska naturalnego, a także jego poprawą. Prognozy rynku pracy wykazują, nie tylko rozwój tej dziedziny w dotychczasowych kierunkach, ale również będą powstawać nowe zawody związane z ochroną środowiska np. architekt ochrony środowiska czy strażnik ochrony środowiska
– edukacja; wzrasta zapotrzebowanie na doradców oraz trenerów różnych dziedzin, co spowodowane jest wzrastającą potrzebą dokształcania się
– ochrona zdrowia i opieka społeczna; spowodowane jest to starzeniem się naszego społeczeństwa, rozwojem medycyny, a także kształtowaniem postaw propagujących zdrowy styl życia
– informatyka i technologie informacyjne; rynek informatyczny w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie, jest to zdecydowanie jedna z najbardziej obiecujących gałęzi gospodarczych naszego kraju
– biotechnologia; rozwój w zakresie biotechnologii jest jednym z celów Unii Europejskiej, a to potęguje zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie
– rozrywka; rozwój w tej branży zdeterminowany jest głównie rosnącym zainteresowaniem ludności w zakresie zorganizowanego wypoczynku i wykorzystania czasu wolnego
– nowoczesne operacje finansowe; ludzie są coraz bardziej zainteresowani różnego rodzaju ubezpieczeniami, a także pewnym lokowaniem zasobów finansowych.
Bardzo ciekawym zjawiskiem jest pojawianie się w polskiej gospodarce zupełnie nowych zawodów, którymi warto się zainteresować np.:
– infobroker (broker informacji) zajmuje się wyszukiwaniem, analizowaniem i archiwizowaniem informacji. W chwili obecnej na polskim rynku działa kilkanaście firm zajmujących się monitorowaniem mediów na zlecenie klientów
– mechatronik to zawód łączący w sobie elektronikę, mechanikę oraz informatykę. Mechatronik zajmuje się konstruowaniem, diagnozowaniem oraz naprawą różnego rodzaju sprzętów
– animator czasu wolnego zajmuje się organizowaniem czasu wolnego z uwzględnieniem indywidualnych preferencji grupy, z którą w danym czasie pracuje.
Dobrą wskazówka na których specjalistów jest i będzie szczególny popyt są kierunki zamawiane.
MNiSW nieprzypadkowo oferuje dodatkowe stypendia w wysokości ok. 1 tys. złotych studentom, którzy zdecydują się na mniej popularny, bo trudniejszy program studiów. Już w tym momencie braki w kadrze inżynierskiej w poszczególnych krajach Unii Europejskiej szacuje się w setkach tysięcy.
Dlatego kierunki zamawiane, takie jak: IT, inżynieria produkcji czy automatyka i robotyka możemy obstawiać jako przyszłościowe, umożliwiające szybki rozwój kariery oraz wynagrodzenie z wyższej półki. Dodatkowo niż demograficzny, starzejące społeczeństwo, a także postęp technologiczny spowodują, że popyt na specjalistów technicznych będzie się drastycznie zwiększał rokrocznie.
Oczywiście odpowiedni kierunek studiów to tylko część sukcesu. Obecnie liczy się specjalizacja, im bardziej niszowa oraz innowacyjna tym lepiej, gdyż spowoduje, że będziemy w grupie nielicznych pożądanych fachowców. zauważamy, że wielu doświadczonych pracowników decyduje się na uzupełnienie wiedzy w zakresie odnawialnych źródeł energii. W związku z wymogami unijnymi zapotrzebowanie na tego typu ekspertów wciąż rośnie. OZE mogą okazać się dobrą alternatywą na zarobek, kiedy liczba standardowych projektów budowlanych się zmniejsza.
Obecnie wiele mówi się o rzeszy bezrobotnych prawników. Osoby, które wybrały rzadką specjalizację, która dopiero rozwija się na naszym rynku, przykładowo prawo farmaceutyczne, z pewnością nie narzekają na brak zajęcia, a dodatkowo mogą pochwalić się zarobkami nawet kilkukrotnie przewyższającymi przyjęte wynagrodzenie.
Dlatego bez względu na to, czy dopiero zdaliśmy maturę, czy jesteśmy na stanowisku kierowniczym, należy śledzić wydarzenia i trendy biznesowe, wiedzieć, co w trawie piszczy.
Dodatkowy język, dodatkowa płaca
Często słyszymy, że gruntowne wykształcenie umożliwiające sukces zawodowy to również biegła znajomość języków obcych. I nie mówimy tu tylko o osobach planujących karierę w centrach usług czy pracujących z klientem zagranicznym. Znajomość języków obcych jest również wymagana od inżynierów, którzy muszą mieć możliwość komunikacji z szefem czy kolegami z zespołu, którzy coraz częściej nie są Polakami. Ponadto szkolenia produktowe są bardzo często prowadzone w języku angielskim.
Badania przeprowadzone wśród pracodawców, wskazują, że absolwentom przyjmowanym do pracy brakuje umiejętności komunikacyjnych, w tym argumentacji, pracy w grupie czy umiejętności prezentacji własnych pomysłów. Dlatego, jeżeli uważamy że kompetencje miękkie nie są naszą mocną stroną, być może warto wybrać kierunek, który umożliwi nam rozwój w tym obszarze.
A co z humanistami?
Humaniści są doceniani przez pracodawców, ze względu na lepiej rozwinięte kompetencje społeczne oraz zdolności lingwistyczne. Dlatego jeśli nie jesteśmy umysłem ścisłym, nie musimy wybierać kierunku matematycznego czy technicznego, aby zapewnić sobie sukces zawodowy. Niestety dość częste są przypadki urodzonych humanistów, którzy uznali, że tylko praca z liczbami zapewni im zatrudnienie i dobre zarobki, wybierali zatem kierunki finansowe i ekonomiczne. Z oczywistego powodu nie byli prymusami na studiach, potem nie błyszczeli również w pracy w dziale finansowym. Nieszczęśliwy pracownik, bez zacięcia czy pasji, zawsze będzie gorzej wykonywał swoje obowiązki. Tym samym będzie miał ograniczoną możliwość rozwoju zawodowego, nawet po ukończeniu najbardziej przyszłościowego kierunku.
Pasja + Przedsiębiorczość + Pracowitość = Sukces zawodowy
Jeżeli dostosujemy kierunek studiów do naszych predyspozycji, a możliwie pasji życiowych i zrobimy to w sposób przemyślany znając realia oraz trendy rynkowe, w każdej dziedzinie możemy osiągnąć sukces zawodowy, bez wyjątku.